Як не забувати прочитане з книг

Як не забувати прочитане

Як не забувати прочитане з книг

Мало читати багато книг, важливіше отримувати нові знання та пам’ятати, про що ви читали в тій чи іншій книзі. В цій статті ми розглянемо декілька способів того, як запам’ятати прочитане.

 Реклама

Що ви робите після прочитання науково-популярної книги ?

Ставите на поличку, щоб всі могли бачити, що ви читаєте і ви розумна людина ?
Даруєте друзям/ продаєте ?
Чи просто відкладаєте куди подалі й більше ніколи її не читаєте ?

Якщо це про вас, то ви втрачаєте велику можливість збагатити себе новими знаннями й через деякий час взагалі забуваєте, про що була написана книга.

Більшість з нас читає неуважно (пасивно). Ми відволікаємось на повідомлення в соцмережах, нас відволікають близькі й тд. Але все-таки ми надіємось, що книга буде для нас корисною і ми зможемо використати отримані “знання” на практиці. Це помилка.

Насправді, ми просто читаємо кількісно, а не якісно. Після завершення однієї книги ми беремось за іншу і так до безкінечності, забуваючи, про що були написані попередні книги. Марна трата часу, енергії та й в кінцевому результаті незадоволення прочитаними книгами.

Все це можна виправити. Ми розкажемо, як отримати задоволення від прочитання науково-популярних книг та отримати від них максимально користі, щоб вони не марно припадали пилюкою на ваших поличках після прочитання 🙂

[quads id=”3″]

1. Шукайте якісні книги

Якщо ви читаєте науково-популярну літературу для того, щоб вивчити щось нове або почати робити щось нове, то вам необхідно ретельно підходити до вибору книг.

Багато хто робить помилку, купляючи книги в магазинах, не дізнавшись нічого про автора та про саму книгу.

Ми рекомендуємо перед покупкою дізнатись про книгу та автора в інтернеті. Книжкові інтернет-магазини в цьому добре допомагають. Ви можете почитати відгуки людей, які вже придбали та читали цю книгу до вас. Також можна почитати відгуки на Goodreads та читацьких спільнотах в соцмережах.

Можна піти ще далі. Багато блогерів та відомих людей пишуть про книги, які вони читають в соцмережах або власних блогах. Існує безліч оглядів книг на YouTube, але переважно художньої літератури.

Також не забувайте, що книги можуть втрачати актуальність. На це потрібно звертати увагу саме в українських реаліях, де переклади книг виходять із запізненням, інколи навіть в декілька років.

Ну що ж… Якщо у вас вже є список книг, які б ви хотіли прочитати, – йдемо далі.

2. Читайте та робіть помітки

Художню книгу ми звикли читати не поспішаючи, уявляючи при цьому прочитане. Ми можемо прочитати таку книгу від обкладинки до обкладинки на одному подиху за декілька годин.

Зовсім інша історія з науково-популярною літературою. Нам потрібно отримати корисну інформацію, тому її можна і потрібно читати швидко, виділяючи головне.

Читаючи книгу, робіть помітки олівцем біля важливих рядків або використайте кольорові стікери на потрібну сторінку. Не бійтесь це робити, адже це ваша книга; звісно, якщо ви не збираєтесь її перепродати.

Нотатки в книзі

Ось так це роблю я 🙂

В електронних книгах це простіше зробити, там є функція “закладка”. Наприклад, в програмі +MoonReader для Android є можливість виділити текст різними кольорами, автоматично створюючи закладки. Мені подобається такий спосіб, адже він дієвий.

Чим більше ви читатимете, тим простіше вам буде знаходити корисну інформацію і не звертати увагу на пустослів’я. Більшість хороших книг мають однакову структуру, тому з часом вам не доведеться перечитувати кожне слово, а відразу знаходити потрібну інформацію.

Після прочитання книги не поспішайте перечитувати всі помітки, дайте своєму мозку час для переварювання інформації. Якщо ви плануєте прочитати декілька книг стосовно однієї тематики, то почніть читати наступну і вже після прочитання цієї перегляньте помітки з першої.

Не забувайте також вести список прочитаних книг, який варто сортувати за критеріями (наприклад: “фізика”, “детективи”, “трилери” і тд.)

Дві причини відкласти перечитування поміток:

  • Перша. В довготривалій пам’яті залишиться більше інформації, якщо пройде час між першим та другим враженням. Тобто, якщо, читаючи свою помітку, через тиждень-місяць у вас виникає певне захоплення “О так, це дійсно корисна та цікава інформація”, то цю інформацію ви запам’ятаєте на довго.
  • Друга. Якщо ви читаєте більше, ніж одну книгу по певній тематиці, то ви помітите схожу, або навіть ідентичну, інформацію (ідеї). Це допоможе вам зрозуміти, що дійсно варто запам’ятати (згадується частіше), а що може бути лише думкою окремого автора.

Якщо читаючи деякі книги ви не робите поміток, то це може свідчити про те, що в книзі мало корисної інформації. Це більшою мірою актуально для навчальних книг. Не витрачайте марно часу 😉

Уявімо, що ви прочитали вже багато книг, тому ми можемо перейти до нашого наступного пункту …

[quads id=”3″]

3. “Витягування” поміток

Перш ніж послідовно переписати помічені речення (абзаци) перегляньте розділ, в якому ви зробили помітку. Це допоможе побачити, як написана, структурована книга (загальну картину) та краще запам’ятати тему, якої стосується ця помітка.

Виберіть потрібні вам шматочки тексту та перенесіть послідовно в текстовий документ або використайте сервіс заміток – Evernote, в якому зручно потім шукати наші нові замітки.

В кінці деяких книг є додаткові сторінки для нотаток/нових ідей, де варто записувати лише ідеї, які приходять під час самого читання, а не переписувати примітки. Не забудьте і їх переписувати в якесь одне місце. Можливо, це ідея на мільйон 😉

Книга Заразливий, Наш Формат

Для нових ідей

І що ж далі ?

Після знайомства з цим методом у вас, напевно, виникло питання: “Мені що постійно перечитувати замітки ?”.

І так, і ні. Якщо ви забуваєте щось, то у вас є можливість легко поновити свої знання. Це нагадує шкільні шпаргалки, які колись ручкою писали на маленьких папірцях. На контрольній вже й не потрібно було дивитись на них, адже, пишучи їх, ми запам’ятовували інформацію.

Разом з тим ви створюєте свою міні-бібліотеку знань, де зібрано конкретні відповіді на конкретні питання. Це завжди може стати в нагоді. Цей метод не направлений на масове створення заміток, а на те, щоб ви дійсно запам’ятали цінну інформацію з них.

Навіть якщо ви ніколи не перечитаєте цих заміток, ви все одно тренуєте свій мозок отримувати знання з книг.

Крок за кроком

Нижче наведено коротко всі кроки для того, щоб ви не перечитували всю статтю з початку.

  • Вибирайте книгу, яку рекомендують і в якої схвальні відгуки та хороший рейтинг
  • Вчіться читати науково-популярну/наукову літературу швидко
  • Робіть помітки на важливих моментах в тексті
  • Закічивши читати – відкладіть на деякий час та зробіть нагадування, що потрібно виписати примітки
  • Через тиждень-два візьміть книгу та швидко/поверхнево її перечитайте
  • Випишіть примітки

У вас є власні методи запам’ятовування ? Поділіться  в коментарях нижче. 

 

Джерело: http://www.nateliason.com/never-forget-books-you-read/

Автор:  Коваль Роберт

Share this post

Коментар

  • ipysanchyn Reply

    Використовую платформу ЧиталищЕ, там різні книги, обрані цитати і завжди під рукою, щоб обновити в пам’яті. Є спільнота та сторінка в ФБ.

    25 Вересня , 2016 at 06:01

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *